malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Zasady łączenia kolorów w aranżacjach wnętrz – wszystko, co musisz wiedzieć

dobór odpowiednich kolorów

Dobór kolorów do pomieszczeń z pozoru wydaje się sprawą prostu. Jednak, gdy przychodzi co do czego, nie potrafimy zdecydować się na odcień, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Aby bawić się różnymi odcieniami, trzeba mieć na ich temat odpowiednią wiedzę. Wtedy można puścić wodze fantazji i dopasować paletę barw do swoich potrzeb.

Warto wiedzieć, że znanych jest ponad 150 nazw kolorów. Powstają one z połączenia barw podstawowych, czyli:
- czerwonego,
- niebieskiego,
- żółtego.

W XVII wieku powstało specjalne koło barw (twórca: Isaac Newton), na którym znajduje się 12 kolorów:
- 3 podstawowe – czerwony, niebieski, żółty,
- 3 pochodne - fioletowy, pomarańczowy, zielony,
- sześć kolorów trzeciego rzędu – barwy powstałe po połączeniu kolorów pochodnych i podstawowych.

System RAL i Pantone – kolory wzorcowe

RAL – barwy wg niemieckiego instytutu

Jest to najczęściej stosowany system pozwalający na sklasyfikowanie wszystkich używanych w przedsięwzięciach wnętrzarskich barw. Po raz pierwszy pojawił się w 1927 roku i składał się z 40 kolorów. Przez lata ewoluował i obecnie liczy przeszło 1600 opisanych kolorów.

Wzorniki RAL są chętnie używane przez producentów farb, lakierów czy folii samoprzylepnych.

Podstawową paletę kolorów RAL możesz znaleźć m.in. na stronie https://wzorniki.eu/ral-classic-paleta-on-line.

Pantone – barwy wg amerykańskiego instytutu

Elementy wyposażenia wnętrz, tkaniny, dekoracje, sprzęty gospodarstwa domowego, jak i elementy budowlane są tworzone na podstawie kolorów znajdujących się na palecie Pantone Matching System.

Zasady łączenia kolorów: kontrast lub podobieństwo

Rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie ciekawego efektu we wnętrzu jest kontrastowe łączenie kolorów. Pozwala na uwydatnienie lub podkreślenie danej przestrzeni w pomieszczeniu. Zasada jest tutaj jedna – ciemne kolory bardziej przyciągają uwagę niż jasne. Dla przykładu: jedną ścianę można pomalować na granatowo, a pozostałe na niebiesko.

Dobrze wyjdziesz również na łączeniu kolorów monochromatycznych, czyli zastosowaniu w pomieszczeniu tej samej barwy, ale o różnej jasności i nasyceniu. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie jednolitej aranżacji.

Warto także pamiętać o kilku innych podstawowych zasadach:
- zawsze motywem przewodnim w pomieszczeniu powinien być jeden kolor występujący na wszystkich wzorach i dodatkach,
- zastosowane w pomieszczeniu wzory powinny być oparte na tej samej tonacji,
- we wnętrzu dobrze wyglądają połączenia kolorów dominujących z uzupełniającymi.

Wrażenia optyczne, które osiągniesz dzięki umiejętnemu łączeniu kolorów

Jeżeli chcesz…

Optycznie powiększyć pomieszczenie na ściany nanieś jasne kolory, a wtedy przestrzeń będzie wydawała się znacznie większa. Dobrze, gdyby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła.

Jeżeli chcesz…

Zmniejszyć i obniżyć pomieszczenie, zastosuj ciemniejsze odcienie, takie jak granat, czerń, czy bordo.

Jeżeli chcesz…

Wprowadzić przytulną atmosferę do wnętrza, zastosuj naturalną kolorystykę drewna. Tyle wystarczy, aby cieszyć się z przytulnej przestrzeni.

Jeżeli chcesz…

Ochłodzić wnętrze, zastosuj biel, błękit lub szarości.

Wnętrze chłodne, neutralne czy ciepłe? Jaki efekt chcesz uzyskać?

Chłodną, spokojną, a jednocześnie bardzo przestronną przestrzeń uzyskasz, jeżeli zastosujesz niebiski kolor we wnętrzu. Kolor ten jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale najczęściej wybierany jest do łazienek i pokojów dziecięcych. Dobrze w roli chłodnej barwy sprawdzają się także szarości. Nie należy jednak wprowadzać ich do sypialni, która ma być miejscem przytulnym, chyba, że zastosujesz poniższe rozwiązanie:
- połącz zimne i ciepłe odcienie szarości, zastosuj dodatki w białym kolorze, a elementem przełamującym monotonię mogą być akcenty granatowe (np. jedna poduszka).

Aranżacje neutralne mogą być bardzo ciekawe, szczególnie, jeżeli szare i beżowe odcienie zostaną przełamane na przykład czerwonymi dodatkami. Nie musi być ich dużo, zaledwie kilka wystarczy, aby osiągnąć ciekawy efekt.

Pomarańcz, odcienie żółtego, czerwień to kolory, które wprowadzą do Twojego wnętrza przyjemną, ciepłą atmosferę. Oczywiście, trzeba pamiętać, że czerwień nie powinna dominować w żadnej przestrzeni, ze względu na jej energetyczny charakter. Wystarczy nią pomalować jedną ścianę lub zastosować kilka dodatków w tym kolorze. Idealnym kolorem do młodzieżowego pokoju będzie pomarańcz powstający z połączenia czerwieni i żółci. Kolor energetyczny, zachęcający do zabawy i pozytywnie nastrajający do życia, czyli dokładnie taki, jacy powinni być młodzi ludzie.

Jeżeli chcesz zafundować sobie bardzo dobre samopoczucie, wprowadzać do wnętrza żółty kolor. Dobry humor każdego dnia gwarantowany.