malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Czy zima to dobry czas na malowanie mieszkania?

Malowanie ścian w pokoju

Niskie temperatury na zewnątrz nie są przeszkodą w malowaniu wnętrz. Dlaczego? Wszystkie prace wykończeniowe odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach można przeprowadzać niezależnie od pogody.

Najważniejsze przy malowaniu jest światło

O tym parametrze musisz pamiętać rozpoczynając przygotowania do malowania. Jeżeli będzie go odpowiednio dużo wpadało do pomieszczenia, wychwycisz wszystkie niedociągnięcia malarskie oraz różnice w kolorach. Przy dobrym świetle, praca będzie szyła szybko i sprawnie.

Pamiętaj, aby zaplanować malowanie odpowiednio wcześnie, ponieważ zimą wcześnie robi się ciemno. Najlepiej wybrać dzień słoneczny, pogodny i mroźny. Wszystkie potrzebne do malowania materiały warto przygotować już dzień wcześniej, tak samo jak pokój, w którym chcesz przeprowadzić drobny remont. Dzięki temu nie trzeba będzie na to tracisz czasu w ciągu właściwego dnia przeznaczonego na malowanie.

Wybór odpowiedniej farby

Zimą najlepiej stosować farby typu paint and primer, czyli odznaczające się bardzo dobrym kryciem. Dzięki temu, na ściany trzeba będzie nanieść mniejszą ilość warstw. Wyrobisz się w ciągu jednego dnia z wszystkimi pracami malarskimi.

Dobrze jest zdecydować się na farbę wodorozcieńczalną, która nie ma tak intensywnego zapachu jak olejowa. Zimą ma to duże znaczenie, ponieważ posiadasz ograniczone możliwości wietrzenia pomieszczeń.

Zadbaj o właściwą wentylację

Dopływ powietrza do malowanych wnętrz jest niezbędny. Zimą może to być nieco kłopotliwe, ze względu na niskie temperatury na zewnątrz. Nie wahaj się jednak przed uchyleniem okna. Możesz także zastosować wentylator wywiewny.

Praktyczne wskazówki podczas malowania pomieszczeń zimą

- Zakryj wszystkie kaloryfery znajdujące się w pomieszczeniu. Obniżysz w ten sposób temperaturę i zapobiegniesz powstaniu na ścianach smug wywołanych szybkim, nienaturalnym schnięciem pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby.
- Nigdy nie maluj pomieszczeń w przeciągach, ponieważ doprowadzi to do powstania smug na ścianach.
- Jeżeli malujesz przy niskich temperaturach i przy dużej wilgotności, zachowaj duże odstępy pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby.
- Jeżeli w pomieszczeniach jest wysoka temperatura, ale niska wilgotność, pamiętaj, że farby schną znacznie wolnej.