malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Kilka prostych technik, dzięki którym odmienisz wygląd swoich wnętrz

Kobieta malująca ścianę

Chcesz odmienić wygląd swojego mieszkania/domu, ale kompletnie nie masz pomysłu, jak to zrobić? Wiemy, co czujesz. Wiele osób ma podobnie. Liczba dostępnych rozwiązań jest tak przytłaczająca, że trudno z tego gąszczu propozycji wyłowić idealne dla siebie. To normalne, że szukając pomysłu trzeba przebrnąć przez wiele inspiracji i wyłowić z nich te najciekawsze i najbardziej dopasowane do pomieszczeń, które mają podlegać przemianie. Tylko wtedy uda się osiągnąć zadowalający efekt.

Podpowiemy, jak prostymi technikami odmienić wygląd wnętrza. Poznasz zasady ich zastosowania na podstawie konkretnych przykładów.

Jednocześnie zachęcamy, aby czerpać inspiracje z wielu źródeł, zarówno gazet branżowych, jak i blogów wnętrzarskich, jak np. wnetrznosci.com. To właśnie tam możesz znaleźć propozycje, które sprawdzą się świetnie w Twoich wnętrzach.

Metamorfoza 1: Optyczne powiększenie małego mieszkania/kawalerki

Narzekasz na to, że masz małą przestrzeń do dyspozycji? Nie stać Cię na zakup większego mieszkania? Nic straconego. Dzięki kilku zabiegom, jesteś w stanie powiększyć optycznie przestrzeń użytkową w swoim mieszkaniu. Jak to zrobić?
- Zburz ściany – wyburzenie ściany pozwoli na zyskanie wrażenia przestronności. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się salony otwarte na kuchnie. Jeżeli zastosujesz w tych pomieszczeniach takie same kolory ścian oraz taką samą fakturę podłogi, automatycznie pomieszczenia będą sprawiały wrażenie większych.
- Do małych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się białe kolory ścian, ponieważ to właśnie od tego odcienia najlepiej odbija się światło. Możesz także zastosować inne, jasne kolory. Im jaśniejsze, tym lepsze.
- Białe meble – w małych pomieszczeniach koniecznie muszą znaleźć się jasne meble, najlepiej z błyszczącymi frontami, od których będzie mogło odbijać się światło.
- Zrezygnuj ze wzorzystych dodatków – duże, geometryczne wzory nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Będą elementem przytłaczającym, a nie powiększającym. Jeżeli chcesz zastosować dodatki z akcentami dekoracyjnymi, to jedynie drobnymi, nierzucającymi się w oczy.

Metamorfoza 2: Wprowadzenie do wnętrza przytulnej atmosfery

Niestety, ale często zdarza się, że klienci biur projektowych narzekają, że ich wnętrza są za zimne, mało przytulne i po prostu nie czują się w nich ani komfortowo, ani bezpiecznie. Sztuką jest stworzenie pięknego, efektownego, a jednocześnie przytulnego wnętrza. Można jednak taki efekt uzyskać:
- dobór materiałów – drewno, ceramika, białe szkło to materiały, z których powinny powstać meble do przytulnych wnętrz. Warto wprowadzić do pomieszczenia stylowe komody w naturalnych drewnianych kolorach,
- dodatki – warto postawić na wiklinowe kosze, miękkie poduchy, a także na rośliny,
- firany i zasłony – nieprzesłonięte niczym szyby wprowadzają do pomieszczenia bardzo surowy klimat. Używając tekstylnych osłon okiennych, możesz zminimalizować ten efekt. Można zdecydować się na zasłony jednolite lub wzorzyste, w zależności od typu wnętrza, z jakim masz do czynienia. Dobrą propozycją są również rolety rzymskie,
- oświetlenie – kluczem do wprowadzenia do wnętrza przytulnej atmosfery jest oświetlenie punktowe rozmieszczone we właściwy sposób w kilku miejscach w pokoju. Można połączyć lampy wiszące, kinkiety, halogeny oraz lampy stojące. Znaczenie ma tu również temperatura światła – powinno być ono ciepłe, o wartości większej niż 3300 K. Do pomieszczenia warto wprowadzić także świece.

Metamorfoza 3: Dziecko rośnie, zmienia się również jego pokój

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, aby zmienić pokój dziecka w pomieszczenie dla nastolatka. Jest to bardzo duże wyzwanie, ponieważ współczesna młodzież jest bardzo wymagająca, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz:
- podstawową zasadą jest, aby nie urządzać pokoju młodzieżowego pod własny gust, ale gust dziecka. Przestrzeń ma odpowiadać potrzebom emocjonalnym i rozwojowym młodego człowieka. Powinna być synonimem indywidualizmu oraz kreatywności,
- meble – powinny zapewniać zarówno miejsce do nauki, jak i relaksu. Funkcjonalne, współgrające z zainteresowaniami dziecka będą najlepsze. Poza tym, powinny prezentować się w nowoczesny sposób,
- oryginalny gadżet – młodzi ludzie to w większości gadżeciarze, dlatego ucieszą się, gdy w ich pokoju znajdzie się wiszący fotel – hamak,
- kolory – pokój dziecięcy od młodzieżowego odróżniają przede wszystkim kolory. W przypadku małych dzieci powinny być one wesołe i żywe. Młodzież wymaga zazwyczaj stonowanych barw, czyli beży, brązów oraz szarości.