malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Zasady i triki, które pomogą w dokładnym pomalowaniu ścian i sufitów

malowanie pomieszczenia

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z malowaniem ścian, powinien poznać kilka zasad i trików, którymi należy kierować się, aby cały proces został wykonany w sposób dokładny i perfekcyjny. Jeżeli skorzystasz z poniższych porad, stworzysz wnętrze, w którym każdy będzie mógł przebywać z wielką przyjemnością.

Co zrobić, aby przywrócić właściwości taśmie malarskiej?

Używana do oddzielania sufitu od ściany taśma malarska, w niektórych przypadkach może spowodować oderwanie tynku (gdy zrywana jest od suchej ściany). Może również pozostawić nieestetyczne smugi na framugach drzwi czy obramowaniach okien, ale może także stracić swoje właściwości, jeżeli będzie przechowywana w niewłaściwy sposób. Włóż ją przed użyciem na 10 sekund do mikrofalówki, a klej znów będzie taki, jak przy nowej taśmie. Bez problemów użyjesz produktu do zadań podczas malowania.

Używaj zawsze czystego wałka

Niezależnie od tego, jakiego wałka jesteś posiadaczem, przed każdym użyciem oczyść go z drobnych zanieczyszczeń (kurzu, pyłu, śmieci). Jeżeli to pominiesz, wszystkie brudne elementy przykleją się wraz z farbą do ściany, co może spowodować uwidocznienie się na niej nieestetycznych grudek.

Do czyszczenia wałka można użyć rolkę do ubrań. Można również po prostu umyć go pod wodą z dodatkiem mydła.

Malowanie we właściwym kierunku

Farbę zawsze należy nakładać na ścianę równolegle do okna. Malowanie rozpocznij w miejscu, gdzie jest najwięcej światła. Należy przesuwać wałek od góry do dołu, wykonując długie ruchy. Jeżeli wałek będzie przeciągany po ścianie w krótkim zakresie, pojawiają się na niej nierówności i smugi. Jednorazowo należy pomalować całą ścianę, bez przerw. Dopiero po pokryciu farbą całej powierzchni ściany, można odpocząć.

Właściwe przygotowanie ścian do malowania

To, jak ściany powinny zostać przygotowane do malowania zależy od tego, czy są nowe, czy były już wcześniej malowane. W przypadku nowych tynków gipsowych, z malowaniem należy zaczekać do 2 tygodni od momentu ich wykonania. Tylko wtedy uzyskasz pewność, że powierzchnia jest absolutnie sucha.

Jeżeli na powierzchni ściany znajdują się drobne ubytki, należy zamaskować je masą szpachlową. Miejsce po takiej czynności należy przetrzeć papierem ściernym i zagruntować.

Jeżeli ściany były już kiedyś malowane, należy je dokładnie umyć wodą z detergentem. Dzięki temu pozbędziesz się z powierzchni tłustych plam oraz zanieczyszczeń.

Triki, które warto znać

Poznaj triki, dzięki którym malowanie ścian stanie się Twoim ulubionym zajęciem: