malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Wpływ kolorów ścian na samopoczucie mieszkańców

paleta kolorów - wybór przed malowaniem

Psycholodzy już dawno dowiedli, że kolory mają znaczący wpływ na samopoczucie, psychikę oraz zdrowie człowieka. Często jednak jest to bagatelizowane, choć niesłusznie. Warto wybrać odpowiednie kolory do wnętrz, w których przebywamy najczęściej.

Wybrane kolory i ich wpływ na samopoczucie

Żółty

Ten kolor kojarzy się ze słońcem i jest bardzo radosny. W znakomity sposób poprawia nastrój, a także dodaje energii do działania. Żółty poprawi koncentrację, a także wpłynie pozytywnie na proces zapamiętywania faktów. Ten odcień świetnie sprawdzi się w pokoju dziennym oraz dziecięcym. Dziecko będzie miało idealne warunki do nauki. Kolor żółty jest również bardzo często stosowany w gabinetach oraz salach wykładowych. Najlepiej prezentuje się w połączeniu z szarościami oraz naturalnym drewnem. Nie bez znaczenia jest również to, że żółte odcienie rozjaśniają wnętrza.

Fioletowy

Łagodny, a jednocześnie bardzo zagadkowy kolor doda pomieszczeniu elegancji. Ma pozytywny wpływ na kreatywność. Będzie najlepszym wyborem dla osób lubiących spokój, ciszę oraz harmonię. Fioletowy koi nerwy, uspokaja, ale nie powinny się na niego decydować osoby o niskim poczuciu własnej wartości, ponieważ może ich przygnębić.

Fiolet do wnętrza warto wprowadzić w postaci dodatków, np. poduszek lub zasłon, ewentualnie nadaje się do umieszczenia na jednej ścianie. Kolor ten można wprowadzić do salonu lub kuchni. Ciekawy efekt można uzyskać, jeżeli fiolet zostanie połączony z żółtymi odcieniami.

Biały

Czystość i niewinność tego koloru pozwoli na wprowadzenie do wnętrza przestronności. Bardzo dużo osób czuje się świetnie w takich pomieszczeniach, ponieważ dają one poczucie wolności. Umieszczając go we wnętrzach, można będzie uzyskać spokój i harmonię, a także złagodzić emocje. Oczy w białych pomieszczeniach mogą odpocząć. Ten kolor może wpływać jednak tłumiąco na osoby samotne i pozbawione energii, szczególnie, jeżeli zastosowuje się go w nadmiarze.

Szary

Stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, ponieważ jest neutralny. Nie ma praktycznie żadnego wpływu na samopoczucie, ponieważ ani nie uspokaja, ani nie pobudza. Nie należy stosować tego koloru w nadmiarze, ponieważ wnętrza staną się przygnębiające.

Brązowy

Harmonia, spokój i poczucie bezpieczeństwa jakie zapewnia ten kolor są niezbędne w wielu domach. Najbliższa naturze barwa przypadnie do gustu osobom poszukującym życiowej stabilizacji, ale jeżeli zostanie zastosowana w nadmiarze, może obniżać nastrój.

Zielony

Jeden z najbardziej uspokajających kolorów sprawdzi się w pomieszczeniach osób zranionych i poszukujących ukojenia emocjonalnego. Kolor ten ma zdolność do obniżenia ciśnienia we krwi, zmniejsza napięcie mięśniowe, a także ma pozytywny wpływ na leczenie klaustrofobii. Będzie idealnym wyborem do sypialni, która z założenia powinna być miejscem odpoczynku i relaksu.

Chcąc zrozumieć wpływ kolorów na człowieka? Warto przeczytać wypowiedź psychologa na ten temat.