malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Malowanie ścian i sufitów krok po kroku

Akcesoria do malowania ścian

Malowanie ścian nie jest sprawą trudną. Możesz samodzielnie wykonać wszystkie prace przy użyciu wałka oraz pędzla. Wystarczy poznać kroki postępowania, a ściany zostaną pokryte farbą w odpowiedni sposób.

Pomijamy tutaj tak oczywiste kwestie, jak wybór farby. Skupimy się tylko na kwestiach technicznych.

1.Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Pierwsze, co musisz zrobić to przygotować pomieszczenie do malowania. Samoprzylepną taśmą malarską należy okleić miejsca, które nie mogą ulec zabrudzeniu, takie jak ramy okien, framugi drzwi, listwy przypodłogowe. Na podłogę oraz wszystkie meble znajdujące się w pokoju należy nałożyć folię, która zabezpieczy je przed zabrudzeniem. Gdy pomieszczenie zostanie tak zabezpieczone, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do malowania.

2. Pomaluj sufit

Pierwszym miejscem, które powinno zostać pokryte farbą jest sufit. Zacznij od narożników znajdujących się przy oknie. Następnie, oddalaj się od źródła światła i maluj szerokie pasy. Jeżeli nie masz wysokiej drabiny, skorzystaj z teleskopu, do którego można przyczepić wałek.

Zwykle kolor sufitu przeciągany jest również na opaskę wokół ścian. Gdy farba już wyschnie, można przylepić taśmę samoprzylepną, która wyznaczy granice między kolorem sufitu a kolorem ścian. Taki sam zabieg należy zastosować, jeżeli na dwóch sąsiadujących ścianach mają znaleźć się różne odcienie.

3. Pomaluj ściany

Po pomalowaniu sufitu i przygotowaniu opaski, możesz przystąpić do malowania ścian. Farbę należy w pierwszej kolejności nanieść na wszystkie narożniki, przy użyciu okrągłego wałka. Ścianą, którą należy wybrać w pierwszej kolejności jest ta z oknem. Następnie należy coraz bardziej oddalać się od źródła światła. Duże powierzchnie najlepiej jest malować wałkiem. Zmniejszasz dzięki temu prawdopodobieństwo pojawienia się na ścianie smug.

4.Odklej taśmy samoprzylepne

Gdy farba lekko przyschnie, możesz odkleić z wszystkich powierzchni taśmę malarską. Ważne jest, aby nie czekać zbyt długo, ponieważ zaschnięta taśma może spowodować odpryski.

5. Posprzątaj pokój i umyj narzędzia malarskie

Ostatnim zadaniem, jakie masz do wykonania jest posprzątanie pokoju. Usuń użytą do zabezpieczenia podłogi oraz mebli folię, umyj podłogę, a także zadbaj o oczyszczenie z farby narzędzi malarskich, w tym kuwety.