malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Dziecięcy pokój – zasady, którymi warto kierować się przy wyborze koloru ścian

Rodzina maluje ściany

Kolory mają bardzo duży wpływ na psychikę człowieka, dlatego tak ważne jest ich właściwe dobranie do pokoju dziecka. W każdym sezonie modne są inne odcienie, ale to kolory pastelowe zwykle przeważają we wnętrzach naszych pociech. Najczęściej wybierane są róże oraz błękity.

W dziecięcym pokoju najlepiej sprawdzają się stonowane, spokojne, lekko przygaszone kolory. Nie powinny one drażnić, zbytnio pobudzać, ani męczyć wzroku dziecka.

Kolory, które warto wprowadzić do dziecięcej przestrzeni

Róż

Jest to kolor zarezerwowany dla dziewczęcych przestrzeni. Nadaje wnętrzu delikatności i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Sprawi, że dziewczynka będzie mogła w swoim pokoju zrelaksować się i odprężyć. Pamiętaj, aby zachować umiar. Wybierz farbę o przygaszonym, rozbielonym odcieniu. Dobrym pomysłem będzie dobranie do różowych ścian białych, ciekawych dodatków oraz mebli.

Fiolet

W dziewczęcym pokoju zamiast różu można zastosować fiolet. Kolor ten uspokaja, odpręża, a także pozytywnie wpływa na kreatywność. Dobierając do fioletowych ścian drewniane meble oraz białe dodatki, można będzie uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Błękit

W pokojach dla chłopców nieprzerwanie od wielu lat króluje błękit. Chłodny, orzeźwiający, a jednocześnie pobudzający do działania kolor będzie miał pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Upoi jego nerwy, a także rozwinie kreatywność. Niebieski doda dziecku pewności siebie. Idealnie współgra z beżem i bielą.

Zieleń

Odprężające właściwości zieleni sprawiają, że jest to kolor idealny do dziecięcego pokoju. Odcienie te zachęcą dziecko do zabawy oraz rozwoju. Trzeba jednak unikać malowania wszystkich ścian na zielono. Wystarczy jedna ściana w tym kolorze, a pozostałe w barwach neutralnych. Dzięki temu stworzysz bezpieczną dla dziecka przestrzeń do zabawy, w której będzie chciało spędzać swój wolny czas.

Żółć

Odcienie żółtego sprawdzą się świetnie zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Kolory te wpływają pozytywnie na koncentrację, dodają energii, a także pobudzają do działania. Żółtego nie należy stosować w nadmiarze, ponieważ może spowodować rozdrażnienie. Aby uniknąć tego efektu, warto te odcienie łączyć z neutralnymi beżami lub szarościami.

Wiele inspiracji, jeżeli chodzi o kolory do pokoju dziecięcego znajdziesz na https://www.homebook.pl/artykuly/1651/jaki-kolor-do-pokoju-dziecka-jak-pomalowac-jak-urzadzic.

Ściany w pokoju dziecka muszą być praktyczne oraz bezpieczne!

Co to oznacza? Powinny zostać pokryte farbą zmywalną. Nie da się ukryć, że ściany w dziecięcym pokoju narażone są na poważne uszkodzenia oraz zabrudzenia. Dlatego w takich przestrzeniach warto stosować farby akrylowo-lateksowe, które są odporne na ścieranie oraz szorowanie.

W pokoju dziecięcym można również wykorzystać farby winylowe, z których bez trudu uda się usunąć wszelkie zabrudzenia.

Dużym wyzwaniem jest aranżacja pokoju dziecka cierpiącego na alergię. Trzeba wybrać produkty nietoksyczne oraz hipoalergiczne. Należy poszukać produktu redukującego formaldehydy występujące w powietrzu.

Dzieci uwielbiają malować i rysować po ścianach. Mogą mieć do dyspozycji wiele kolorowanek oraz kartek, ale to właśnie te powierzchnie są dla nich najbardziej atrakcyjne. Kawałek ściany w dziecięcym pokoju warto pokryć farbą tablicową. Dlaczego? Ponieważ po niej dziecko będzie mogło do woli rysować kredą. Zabrudzenia można bardzo łatwo usunąć, a radość dziecka z możliwości kreatywnego wykorzystania kawałka ściany będzie bezcenna.

Podstawowymi cechami, jakie powinna spełniać każda farba wprowadzana do pokoju dziecka są:
- hydrofobowość,
- plamoodporność,
- hipoalergiczność.