Czym malować ściany? Wałkiem czy pędzlem?
Farby do wnętrz, które są obecnie dostępne na rynku, można nakładać na ściany zarówno przy użyciu wałka, jak i pędzla. Zwykle, aby malowanie ścian przebiegało w profesjonalny sposób, warto zastosować obydwa narzędzia, czyli wykorzystać technikę mieszaną. Dlaczego? Ponieważ można będzie wtedy przeprowadzić czynność w dokładny, precyzyjny sposób.
Malowanie pędzlem – kiedy warto użyć to narzędzie malarskie?
Z natury pędzel jest znacznie bardziej precyzyjnym narzędziem malarskim niż wałek, dlatego warto go użyć, gdy chcemy pomalować detale lub krawędzie ścian. Korzystając z wąskiego pędzla, będziesz w stanie pokryć farbą trudno dostępne miejsca. Pędzlem szerokim pomalujesz natomiast naroża.
Pędzel przyda się również, jeżeli chcesz pomalować tynki strukturalne lub dekoracyjne. Włosy, jakie ma to narzędzie malarskie wejdą we wszystkie bruzdy.
Pędzel nie sprawdzi się jednak w przypadku malowania dużych, gładkich powierzchni. Jeżeli zostanie użyty w nieumiejętny sposób, na ścianie powstaną smugi i ślady po ruchach. Ponadto, potrzeba będzie znacznie więcej farby, aby pomalować pomieszczenie, co nie będzie miało uzasadnienia ekonomicznego. Powstała na ścianie powłoka będzie gruba i bardziej podatna na uszkodzenia.
Malowanie wałkiem – kiedy należy użyć to narzędzie malarskie?
Wałek malarski zapewni ekonomiczne malowanie, ponieważ pozwoli na zużycie dużo mniej farby niż odbyłoby się to przy użyciu pędzla. Na ścianach nie pojawią się również nieestetyczne zacieki. Jeżeli powierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana i będzie gładka, wałek pozwoli na jej pomalowanie wręcz w idealny sposób.
Przy doborze wałka, należy pamiętać o jednej, fundamentalnej zasadzie: im powierzchnia ściany jest gładsza, tym w krótsze runo powinien być wyposażony wałek malarski. Standardowo, na dobrze przygotowaną powierzchnię ściany wybierany jest wałek o 10-milimetrowym runie. Jeżeli powierzchnia ma strukturalne wykończenie, należy zdecydować się na wersję 25-milimetrową.
Korzystając z wałka, należy zastosować malowanie w literę V. Farbę należy rozprowadzać szybkimi ruchami w prawą i lewą stronę. Ta technika malarska oszczędza czas i pozwala na pokrycie farbą dużej powierzchni.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj kupowanego wałka. Wykonany z tworzywa sztucznego nadają się do wodoszczelnych farb, a zrobiony z naturalnych materiałów można zastosować przy farbach rozpuszczalnikowych. Do farb olejowych należy dobrać wałek gąbkowy.
Praktyczne wskazówki
Jeżeli chcesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości na temat zakupu wałka oraz pędzla, obejrzyj poniższy film: