malowanie ścian

KOLOROWA POLSKA

Najczęściej zadawane pytania na temat malowania ścian

Zestaw do malowania ścian

1.Ile zajmie pomalowanie całego pokoju?

Wpływ na czas, jaki będzie trzeba poświęcić na malowanie pokoju ma wiele czynników. Jeżeli ściany są w dobrym stanie, a w pomieszczeniu nie ma problemu z wentylacją, prace uda się zakończyć w jeden dzień. Jeżeli natomiast ściany wymagają przygotowania, czyli usunięcia starej farby, czy położenia gładzi, wtedy cała procedura może trwać nawet kilka dni.

2. Ile trzeba kupić farby na m2?

Aby obliczyć powierzchnię do malowania, należy zmierzyć długość wszystkich ścian i pomnożyć tę wartość przez wysokość. Od otrzymanego wyniku należy odjąć powierzchnię zajmowaną przez okna oraz drzwi. W te obliczenia nie wlicza się sufitu, gdyż mierzy się go oddzielnie.

Czynnikiem, który ma znaczenie przy kupowanej ilości farby jest jej wydajność. Na każdej etykiecie znajdziesz informację, ile metrów kwadratowych jest w stanie pokryć 1 litr emulsji. Dzięki wybraniu droższego produktu, będziesz w stanie pomalować znacznie większą powierzchnię. Litr farby dobrej jakości powinien wystarczyć na pokrycie 14 m2 powierzchni.

3.Jaką farbę warto kupić na sufit?

Emulsja akrylowa lub lateksowa najlepiej nadaje się na sufit. Nie jest on aż tak bardzo narażony na uszkodzenia czy zabrudzenia, jak pozostałe ściany, dlatego te rodzaj farb w tym miejscu sprawdzą się znakomicie. Ważne jest, aby zdecydować się na farbę z matowym wykończeniem, ponieważ pozwoli to zamaskować wszystkie nierówności i błędy malarskie.

4. Jaką farbę wybrać do kuchni, a jaką do łazienki?

W przypadku tych pomieszczeń, należy użyć specjalne farby odporne na działanie wilgoci oraz na duże wahania temperatury. Szczególnie jest to wymagane w łazience. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej farby, w pomieszczeniu nie rozwinie się pleśń ani grzyb. Ściany będą mogły w swobodny sposób oddychać. Farby do łazienek odznaczają się dużą odpornością na ścieranie i można je myć. Najczęściej wybierane są emulsje akrylowo-lateksowe o półmatowym lub satynowym wykończeniu.

5.Dlaczego taśma malarska odchodzi od ściany wraz z farbą?

Powodów może być kilka. Przede wszystkim, została użyta złej jakości taśma malarska lub malarz zastosował ją w niewłaściwy sposób. Ten drugi powód jest bardziej prawdopodobny. Trzeba pamiętać, że ten materiał od ściany należy odrywać tylko na mokro, czyli zaraz po pomalowaniu powierzchni. Jeżeli farba wyschnie na taśmie, powstanie skorupa, która przy zrywaniu uniemożliwi równomierne oderwanie.

6. Czy niezbędne jest mycie ścian przed ich malowaniem?

Jest to wymóg konieczny pozwalający na odpowiednie przygotowanie podłoża. Ze ściany powinny zostać usunięte zabrudzenia, a także pozostałości starej farby. Do tej czynności należy użyć rozcieńczone w wodzie mydło malarskie. Jeżeli na ścianie pojawił się grzyb, należy zastosować środki grzybobójcze. Ścianę trzeba pozostawić do wyschnięcia, aby można było na nią nanieść farbę.

7.Jakie warunki są optymalne do malowania ścian?

Najlepszą temperaturą do malowania ścian jest pomiędzy 18 a 21 stopni Celsjusza. Wiosną i latem farby będą schły znacznie szybciej niż zimą.

8. Czy jedno malowanie ścian wystarczy?

Jeżeli malowanie odbywało się będzie w idealnych warunkach, jest to możliwe, ale takie zdarzają się bardzo rzadko, dlatego zwykle konieczne jest pokrycie ścian dodatkową warstwą farby.